Destinationer
Kontakt
Favoriter
Husägare
Semesterbostad i Årjäng SV

4 Sängplatser

Vatten : 800 Meter

Beskrivning

En fin stuga för den lilla familjen som vill koppla av i sköna omgivningar. Stugan är belägen i Källtegens by i Västra Värmland. En trakt som är präglad av skogen, ängarna, djuren och den stora sjön Västra Silen.

Stugan är smakfullt inredd och består av ett litet öppet kök, matplats och vardagsrum med bekväm bäddsoffa. En brant trappa leder upp till sovloftet med två sängplatser. Obs: Snedtak och låg takhöjd på loftet.

Ni kommer här att bo nära naturen med möjlighet till att se rådjur, älg (här finns också vit älg som setts 2014) och andra djur. Från altanen har ni utsikt över äng och grönområde.

I stugans omedelbara närhet finns natursköna promenadstråk som går i blandskog och bäckraviner. Rikt fågelliv som underhålls med hjälp av ägarens viltvatten.

Vid den stora sjön Västra Silen finns en fin sandstrand för sköna dagar i sommarsolen och i närheten av denna en mindre campingplats där man kan handla glass, godis eller fika i kiosken.

Önskar ni bege er ut på någon utflykt är det endast ca 40 km till Norska gränsen med stora shoppingcentra. Ca 13 km till centralorten Årjäng med affärer, caféer, restauranger, trav-bana med muséum. Tredje helgen i September är det den anrika Årjängs marknad, en av Sveriges största och äldsta marknader.

Stugan ligger ca 35 m från trafikerad väg. Observera att det finns frigående höns på tomten.

Faciliteter

Sovrum
  • Sängplatser : 4
Badrum
  • Dusch
  • Badrum : 1
Avstånd
  • Shopping : 13000 Meter
  • Restaurang : 13000 Meter
  • Avstånd till vattnet : 800 Meter
  • Parkering : 10 Meter
  • Granne : 30 Meter
  • Buss : 1100 Meter
Köks faciliteter
  • Kylskåp
  • Spis : Elektriska kokplattor
  • Mikrovågsugn
  • Kaffebryggare : Vanlig
  • Köksfläkt
Inomhus faciliteter
  • Typ : Semesterbostad
  • Internet
  • Öppen spis
  • TV
  • Radio
  • Trådlöst internet
Utomhus faciliteter
  • Grill
  • Trädgårdsmöbler
Lämpligt för
  • Husdjur kan tillåtas : Ja
  • Rökning : Rökning ej tillåtet
Golf
Andra sporter
Stadsresa

Bostadens läge

Låt dig inspireras av relaterade destinationer