Detta mysiga sommarhus på 81 m² erbjuder en avslappnad semesterkänsla nära kusten. Huset har två sovrum och totalt sex sovplatser, vilket gör det idealiskt för både familjer och små vänkretsar som vill njuta av lugn och närhet till naturen.
Endast 60 meter från huset finns stranden. Man måste gå långt ut innan det blir riktigt djupt. Vid lågvatten finns öar där barnen kan springa omkring. Det korta avståndet gör det enkelt att bada, plocka stenar med barnen eller bara låta tankarna vandra till ljudet av vågorna.
Det finns utmärkta möjligheter till vattensporter: kajak, vindsurfing, paddleboard, undervattensjakt med mera. Kusten passar också bra för havsöringsfiske.
Kvällarna kan avnjutas på terrassen med solnedgång och de högre träden i den närliggande skogen.
Området är känt för sin orörda natur och lugna atmosfär. Här hittar du nationalparken Mols Bjerge, ett av Danmarks vackraste naturområden, med stigar, utsiktspunkter och rikt djurliv.
I Tved finns en matbutik, och i Rønde flera andra dagligvarubutiker.
I Knebel finns den lokala småbåtshamnen och ett par matställen. I hamnen kan man fiska krabbor.
Längs lokala vägar vid de gamla gårdarna säljs ägg, kryddörter, jordgubbar, potatis med mera.
I Skødshoved hittar ni en restaurang och en hamn med lite kvällsliv, eller en glass till familjen.
Ebeltoft erbjuder lokala specialiteter, kultur och små butiker som ger semestern en autentisk prägel. Promenader på Ebeltofts gamla kullerstenssatta gågata med det gamla rådhuset är väl värda ett besök. I Ebeltoft finns flera turistattraktioner, såsom Glasmuseet och fregatten Jylland. Det finns ett stort och brett utbud av restauranger i staden, från charmiga bakgårdar i gågatan till fiskrestauranger vid hamnen.
Barnvänliga attraktioner inom köravstånd inkluderar:
Djurs Sommerland
Ree Safari Park
Randers Regnskov
Mols Bjerge
Aarhus är också värt ett besök vid sämre väder, där Tivoli Friheden finns.
Inredningen är funktionell och enkel. Köket är i öppen förbindelse med vardagsrum och matplats, så semestern kan levas tillsammans. Stora fönsterpartier ger ett naturligt ljusinsläpp och skapar kontakt med den omgivande naturen.
Terrassen inbjuder till morgonkaffe i solen eller avkoppling efter dagens utflykter. Huset ligger ostört, så här finns gott om möjligheter att koppla av och bara vara.
Ett självklart val för dem som söker ro, närhet till vatten och tillgång till något av det bästa den danska naturen kan erbjuda.