Pamhulegaard – Unikt semesterhus vid sjön med taklyft och plats för hela familjen
Välkommen till Pamhulegaard – en ovanlig kombination av naturskönt läge, generösa ytor och enastående tillgänglighet.
Med en fantastisk utsikt över sjön, där svanarna lugnt glider fram över vattnet, erbjuder huset den perfekta miljön för en avkopplande semester med familjen, vänner eller flera generationer samlade under samma tak.
Här finns gott om utrymme – både bokstavligt och bildligt. De stora gemensamma ytorna bjuder in till umgänge, avkoppling och gemensamma aktiviteter, medan den vackra naturen runt omkring skapar lugn och ro.
GOTT OM PLATS – INOMHUS OCH UTOMHUS
Pamhulegaard passar särskilt bra för stora familjer och grupper.
Det rymliga dubbelköket gör matlagningen enkel, även när många ska äta tillsammans. Köket är utrustat med två diskmaskiner, två spisar, två diskhoar och två fullstora kylskåp.
Vardagsrummet erbjuder gott om plats för hela sällskapet med två stora soffgrupper. Biljardbord och bordtennisbord ger dessutom underhållning under regniga dagar och trevliga kvällar tillsammans.
Utomhus finns två avskilda innergårdar. Den ena är inredd som en mysig matplats utomhus, medan den andra passar perfekt för avkoppling, lek och härliga grillkvällar. För barnen finns en lekplats och gott om plats att leka tryggt.
TILLGÄNGLIGHET I EN KLASS FÖR SIG
En av Pamhulegaards största fördelar är den mycket höga graden av tillgänglighet.
Huset är utformat med gott om utrymme för rullstolar och hjälpmedel och är utrustat med taklyft, mobil personlyft och duschstol. Det gör det möjligt för familjer med olika behov att semestra tillsammans utan att kompromissa med komfort, självständighet eller gemenskap.
Många upplever att det är svårt att hitta ett semesterboende där alla kan delta på lika villkor. Det är just därför Pamhulegaard är något alldeles extra – här finns plats för hela familjen.
NATUREN PRECIS UTANFÖR DÖRREN
Pamhulegaard ligger mitt i ett av Sydjyllands vackraste naturområden.
På kort avstånd finns Pamhuleskogen med sina många vandrings- och cykelleder, den populära djurparken med fritt strövande dovhjortar samt det natursköna området Hindemade. Här kan ni uppleva skogar, sjöar, rikt djurliv och rofyllda landskap året runt.
Området passar lika bra för en aktiv semester som för lugna dagar i naturen.
UPPLEVELSER INOM EN TIMMES BILRESA
Pamhulegaard är också en utmärkt utgångspunkt för att besöka några av Danmarks mest populära sevärdheter.
Inom cirka en timmes bilresa hittar ni bland annat:
LEGOLAND® Billund
Lalandia Billund
Givskud Zoo
Universe Science Park
Koldinghus
Christiansfeld (UNESCO:s världsarv)
Sønderborgs slott
Dybbøl Mølle
Nationalpark Vadehavet med sälsafari och naturfenomenet Svart Sol
Dessutom ligger Haderslev, Kolding och Aabenraa på bekvämt avstånd med mysiga kaféer, shopping, restauranger och spännande kulturhistoria.
EN SEMESTER MED TID FÖR VARANDRA
På Pamhulegaard är det lätt att varva ner. Njut av utsikten över sjön, samlas runt grillen med familjen, utmana varandra i biljard eller bordtennis eller ta en promenad i skogen precis utanför dörren.
Här får ni inte bara ett semesterhus – utan en plats där generationer möts, där alla kan vara med och där minnen skapas i en naturskön miljö.
Välkomna till Pamhulegaard. Vi ser fram emot att få vara en del av er nästa semester.