Destinationer
Kontakt
Favoriter
Husägare
2 rum m/mindre bra utsikt,renoverad

4 Sängplatser

1 Sovrum

Vatten : 50 Meter

Beskrivning

i Blokhus - Feriecenter Nordsøen

Semesterlägenheter med balkong och terrass. Subtropiskt badland, motionsbassäng, spa, solarium, pool, fitness och wellness. Samt sand, vatten och sanddyner precis utanför dörren.

Om Blokhus

Njut av årstidens växlingar på hotell på Västkustens kanske mest kända semesterort Blokhus. Gå på promenad och besök ett av torgcaféerna eller titta in i butikerna, beställ dessutom en middag på en av den lilla stadens restauranger och njut av välkänd dansk gourmetmat. När löven fallit och hela orten varvar ned till ett stillsamt tempo kan ni riktigt njuta av stillheten på den lilla orten. Går ni i stället ned på stranden skummar dock ofta det vilda havet och ljudet längs den milslånga stranden får dig att känna dig liten men lycklig. Då är det skönt att gå de få stegen från stranden eller hotellrummet ned till det underbara och varma tropiska badlandskapet som du som gäst har gratis tillgång till.

Från hotellet kan ni njuta av en fantastisk utsikt över skummande eller stilla hav, inte minst solnedgångarna i havet blir varje dag till en mindre folkfest där ni sitter på en sandklitt med vajande danska flaggor bakom ryggen och en skimrande orangegul sol som stilla lägger sig till rätta längs horisonten.

Badlandskapet erbjuder dels en mindre pool för motionssimning och lek, dels en riktigt stor grund och barnvänlig pool full med aktiviteter. På ena sidan av poolområdet tornar sig ett stort bubbelbad där ni masseras av riktigt varmt vatten samtidigt som ni blickar ut över barnen och deras glada framfart i pooler och vattenrutschbana. I badlandskapet finns dessutom såväl en bra bastu liksom en poolbar med dryck samt enklare mat och glass. Alla lägenheter har balkong eller terrass. En del av lägenheterna har utsikt över havet medan andra har en avkopplande utsikt över omgivande natur.

Vill du träna, eller har du bara lust att slappna av så har du möjlighet till båda delar i Feriecentrets fitness- och wellnessområde.

Faciliteter

Sovrum
  • Sängplatser : 4
  • Sovrum : 1
Badrum
  • Dusch
  • Bastu
  • Jacuzzi
  • Badrum : 1
Semesterhus med pool
  • Inomhuspool : Privat
Avstånd
  • Shopping : 250 Meter
  • Restaurang : 50 Meter
  • Avstånd till vattnet : 50 Meter
Köks faciliteter
  • Diskmaskin
  • Ugn
  • Kylskåp
  • Spis : Elektriska kokplattor
  • Kaffebryggare : Vanlig
  • Köksfläkt
  • Frys
Inomhus faciliteter
  • Typ : Lägenhet
  • Internet
  • Solarium
  • TV
  • Torktumlare
Lämpligt för
  • Husdjur kan tillåtas : Nej
  • Rökning : Rökning ej tillåtet
Avkoppling
Sevärdheter
Aktiviteter
  • Gym

Bostadens läge

Låt dig inspireras av relaterade destinationer