Denna mysiga semesterlägenhet på första våningen i Kamschlacken, ett distrikt i Osterode, erbjuder fantastisk utsikt över Harzbergen från sin täckta balkong, perfekt för avkoppling efter en aktiv dag. Inbäddat i ett välskött hus, är det en idealisk tillflyktsort för både naturälskare och sportentusiaster.
Regionen är ett paradis för vandring, med leder som Harzer-Hexen-Stieg, Harzer-Försterstieg och Harzer Bauden Steig som börjar i närheten. Cykel- och stavgångsvägar finns i överflöd, medan fiske, ridning och tennis finns också. Området är motorcykelvänligt, vilket bidrar till dess attraktivitet utomhus.
Utforska charmiga destinationer som den romantiska korsvirkesstaden Osterode, friluftsmuseet och nationalparkens informationscenter i Riefensbeek-Kamschlacken. Närliggande historiska städer som Quedlinburg, Wernigerode och Goslar erbjuder kulturella höjdpunkter för minnesvärda dagsutflykter.