Destinationer
Kontakt
Favoriter
Husägare
Semesterbostad i Filipstad NO

6 Sängplatser

2 Sovrum

Vatten : 300 Meter

Beskrivning

Perfekt för en härlig golfhelg (med 200 meter till Saxå golfbana) eller för avkoppling i underbar natur. Ni bor i Saxån, ett gammalt brukssamhälle i hjärtat av Bergslagen (Värmland) mellan Hällefors och Filipstad, ca 15 km till båda orterna. Runt stugan finns en storslagen natur med svamprika skogar och fiskerika sjöar. Perfekt för ett aktivt friluftsliv eller för att bara njuta och må bra. Är du golfare, upplever du här en variationsrik golfbana som dessutom anses vara en av Sveriges vackraste. Älgsafari, Saxå golfbana, kanotpaddling, ridning, Måltidens Hus, Grythyttans Gästgiveri, Långbans gruva med gruvmuseum och andra sevärdheter ligger inom bekvämt avstånd.

Totalt kan upp till 6 personer bo i stugan. Det finns 2 sovrum, där det ena har 1 dubbelsäng samt en enkelsäng och det andra sovrummet har 1 bäddsoffa för 2 personer samt en enkelsäng. Kök med normal standard, d v s spis med ugn, kyl/ frys, vattenkokare och kaffebryggare och grytor och porslin så det räcker för alla.

Utomhus har ni fantastiska ytor! Det finns en uteveranda i anslutning till huset på 12 m2 samt en stor altan på 25 m2 med utsikt över vatten och golfbana och dessutom en brygga nere vid vattnet på 25 m2 med utsikt ut mot områdets herrgård och golfklubbens klubbhus.

Faciliteter

Sovrum
  • Sängplatser : 6
  • Sovrum : 2
  • Dubbelsängar : 1
  • Enkelsängar : 2
  • Bäddsoffor : 1
Badrum
  • Badrum : 1
Avstånd
  • Shopping : 15000 Meter
  • Restaurang : 10000 Meter
  • Avstånd till vattnet : 300 Meter
Köks faciliteter
  • Diskmaskin
  • Kylskåp
  • Spis : Elektriska kokplattor
  • Kaffebryggare : Vanlig
  • Vattenkokare
  • Köksfläkt
  • Frys
Inomhus faciliteter
  • Typ : Semesterbostad
  • Vedeldad spis
  • Tyska kanaler
  • Radio
Utomhus faciliteter
  • Grill
  • Parkering : Ja
  • Trädgårdsmöbler
Lämpligt för
  • Rökning : Rökning ej tillåtet

Bostadens läge

Låt dig inspireras av relaterade destinationer