Denna moderna, stora semesterlägenhet i 2 våningar (bottenvåning och källare) för max 10 personer ligger i ett semesterhus i Kötschach-Mauthen i Hermagor-distriktet i Kärnten, inte långt från familjens skidområde Kötschach-Mauthen-Vorhegg och den livliga stadskärnan. På grund av sitt läge på en kulle är båda våningarna tillgängliga via bottenvåningen.
Semesterlägenheten har ett rymligt vardagsrum med utgång till balkong, ett öppet fullt utrustat kök med matbord, 5 sovrum, alla med dubbelsängar och handfat, samt 3 badrum (varav ett med bastu). Det finns också en tvättmaskin och torktumlare samt ett pentry. Du delar den stora trädgården med lägenheten på plan 1.
Kötschach-Mauthen ligger i den övre änden av Kärnten Gailtal, inbäddat i hisnande bergsformationer, tillhör turistregionen Nassfeld - Pressegger See och erbjuder ett litet familjeskidområde med 6 kilometer pister samt restauranger, butiker, alla vandringar och cykelturer, Hike World med 25 temastigar och en stor pool (Aquarena vatten- och hälsooas). Det välkända skidområdet Nassfeld med 110 kilometer pister ligger ca 25 km bort och på sommaren erbjuder Waldbad Mauthen naturliga simbassäng eller Pressegger See öster om Hermagor massor av simnöje!
Direkt i Kötschach-Mauthen med omnejd finns det gott om shoppingmöjligheter för dina dagliga behov samt ett bra utbud av restauranger.