Välkommen till denna mysiga bottenvåning i ett stort hus mitt i Gudhjem.
Byggnaden inrymde historiskt en söndagsskola för en baptistkyrka samt en frisör, bland annat under dess långa liv. Den innehåller mycket värme och danskt mys och är idag vårt hem under större delen av året, så vi hoppas att ni älskar det lika mycket som vi gör.
Ytan som ingår i hyran är två separata sovrum (Damsalong och Herrsalong) med två enkelsängar i varje, ett stort vardagsrum och matsal med öppen planlösning med potential för ytterligare sovplats för två på bäddsoffan, en stor kök och duschrum.
I hyran ingår även en liten gräsmatta på baksidan av huset för uteservering och mysig familjetid.
I vardagsrummet finns ett matbord för 6 - 8 personer samt en stor soffa och lässtolar. TV:n är utrustad med en Google Chromecast så att gästerna kan titta direkt från sina egna enheter. Det finns en Bluetooth-radio för att lyssna på musik.
Köket är välutrustat med nödvändig utrustning och inkluderar alla köksredskap och tallrikar. Observera att det inte finns någon frys. Här finns diskmaskin, ugn och spis med gott om förvaringsutrymme.
Duschen är liten, men funktionell med toalett, handfat och våtrumsdusch.
Några ytterligare anteckningar att vara medveten om, som vi tycker gör huset extra speciellt:
- vi bor på första våningen under din vistelse. Det är ett gammalt hus, så du kommer säkert att höra våra fotspår när vi är hemma. Det enda delade utrymmet är korridoren mot husets baksida där vår entré och privata badrum finns. Se figuren som visar husets layout (den är inte skalenlig).
– förutom de två som bor här finns också våra katter, Potato och Frances. Det är fullt möjligt att helt stänga hyresavtalet från dem om man vill genom att stänga de två dörrarna till bakhallen.
– Eftersom det här är katternas hem större delen av året, samtidigt som allt görs för att ta bort all den pälsen kanske det inte passar för personer med svår allergi.
- det kommer att finnas en liten bok kvar i huset med mer information om din vistelse i huset