
Semesterbostad nss09323
- Semesterbostad
- 6 Sängplatser
- 1 Sovrum
- 1 Badrum
Fräsch lägenhet med utsikt över havsvik i St. Annas skärgård strax utanför Söderköping. Detta var tidigare en stor ladugård som i forna dagar använts till stall för hästar och kor samt hönshus och förvaring av hö. Ladan är idag ombyggd till ett modernt semesterboende, med stora panoramafönster som vetter mot havsviken och egen brygga. Här kan ni njuta av ledigheten på verandan och bor i en vacker och lugn miljö i den ostörda skärgårdsnaturen. Inga andra boende i huset. Skärgården består av över 10 000 badvänliga öar som även är attraktiva för fiskeentusiaster. Naturupplevelser som att få se havsörn, älg och rådjur hör till vardagen och har du tur kan du få se dem passera nära bostaden. Ca 150 m till sandstrand. Bastu efter överenskommelse med ägaren. S09277, S09278 ca 300 m. Extra frys finns hos ägare. Deposition för båt/motor SEK 2200:- SEK. Fiske med nät är inte tillåtet. Det är förbjudet att ta med sig egen båt och motor.
Husägaren berättar:
Gården Knåtebo är uppförd i början av 1900-talet och har sedan dess utvecklats från lantgård till semesterboende. Familjen som bodde på Knåtebo försörjde sig på fiske och lantbruk och på markerna runt gården betade kor, grisar och getter helt fritt. 1973 tog Charlotte Tham över gården och har stegvis omvandlat och omsorgsfullt inrett de traditionella byggnaderna såsom lada, smedja och tvättstuga till moderna semesterboenden. Knåtebo ligger i en skyddad havsvik, i S:t Annas innerskärgård, med det angränsande naturreservatet Svensmarö. Här hittar du en unik tystnad och tillgång till orörd natur. De som gång på gång sökt sig till Knåtebo under årens lopp delar intresse i natur, fiske- och kajak-upplevelser.
Gemensamt för alla husen är de två sjöbodarna där fiskeredskap, flytvästar med mera kan härbärgeras. Denna plats erbjuder även möjlighet för fiskrens och social gemenskap vid bryggor och en stor öppen trädgård. I sjöboden finns även en bastu som kan lånas efter överenskommelse.
Många gäster genom åren har sagt: ”Det här är ett paradis, så tyst och så vackert!”. På grund av det skyddade läget kan ovanliga djur såsom havsörn samt säl dyka upp i viken. Det händer även att älgar, rådjur och harar passerar genom trädgården som är en naturlig djurstig.
Inomhus faciliteter
Köks faciliteter
Lämpligt för
Utomhus faciliteter
Priser per vecka
Pris från Kr. 6990 Kr. 12947
Popular areas i Söderköping Ö
Stugor i Sverige | Stugor i Östergötland län | Stugor i Söderköping | Stugor i Söderköping Ö |
Andra semesterboenden
